סקייטפארק-בגן-הפעמון-ירושלים

איך מצלמים תנועה

צילום תנועה הוא ללא ספק אחד מסוגי הצילום הכי מגניבים שיש. לעצור את הזמן ולתפוס תנועה בשבריר שניה (הקפאת תנועה) או להראות את משך התנועה (מריחה) זה תמיד מרהיב ובעיקר מפתיע. אז איך מצלמים תנועה? כל התשובות (כמעט) בפוסט הזה.

כדי לפשט את העניין קיבצנו את עיקרי הדברים שצריך לשים לב אליהם על איזה מצב צילום מומלץ לצלם, מהי מהירות תריס מהירה או איטית, וגם מה עושים שאין אור ובכל זאת רוצים להקפיא תנועה.

סקייטפארק-באר-שבע

תריס המצלמה

התריס נמצא בגוף המצלמה. זמן פתיחת התריס נקרא זמן חשיפה. בזמן הזה נכנס אור לחיישן המצלמה. מהירויות התריס נעות בין 1/4000 השנייה (תריס מהיר) ועד תריס מאוד איטי של 30 שניות (מסומן בגרשיים). מהירויות 1/125, 1/60, 1/30, נחשבות מהירויות תריס בינוניות, במהירויות תריס איטיות (מתחת ל – 1/60) צריך חצובה כדי לייצב את המצלמה, אחרת יש סיכוי טוב שהצילום יצא מטושטש.

מצב צילום עדיפות תריס

מצב צילום עדיפות תריס– TV בקנון, S בניקון, סוני וכל שאר המצלמות, מעולה לצילום תנועהאנחנו קובעים את מהירות התריס והמצלמה מתאימה באופן אוטומטי את הצמצם. מה שחשוב זה שמהירות התריס אינה משתנה אחרי שקבענו אותה, וזה ממש לטובתנו בצילום תנועה

מהירות התריס וכמות האור

אחד הדברים החשובים שצריך לשים אליהם לב זה שמהירות התריס שקבעתם מתאימה לכמות האור בסיטואציה. ככל שיש פחות אור מהירות התריס תהיה איטית וככל שיש יותר אור מהירות התריס יכולה להיות מהירה יותר.

אם למשל צילמנו בתריס מהיר ולא היה מספיק אור הצילום יהיה חשוך מדי, ולהיפך, אם נצלם בתריס איטי מדי (לדוגמה 2”- שתי שניות) הצילום יהיה בהיר מדי

איך יודעים שהתריס לא מתאים לכמות האור? אם הצמצם מהבהב אז זה אומר שמהירות התריס מהירה או איטית מדי. בחצי לחיצה על כפתור הצילום תוכלו לראות מה הצמצם ואם הוא נשאר קבוע או מהבהב

הקפאת תנועה

הקפאת תנועה מצלמים במהירויות תריס מהירות; לדוגמה-  צילום ספורט/ ילדים מצלמים מעל 1/500. טיפות מים מצלמים במהירות תריס של 1/1000 לפחות.

כדי לצלם הקפאת תנועה במהירות תריס מהירה צריך הרבה אור.

הקפאת תנועה של גלים
צילום- ורד פז, קורס צילום במודיעין
הקפאת-תנועה-צילום-של-חן-חג''ג'-מקורס-צילום-למתחילים-בראשון-לציון
צילום- חן חג'ג', קורס צילום בראשון לציון

מריחת תנועה

מריחת תנועה מצלמים באמצעות תריס איטית – 1/15, 1/8 ואפילו שניות שלמות ("2, "4, "8 וכו'). בתנאים של אור חלש. כדי שהמצלמה לא תזוז מומלץ להשתמש בחצובת מצלמה.

כדי לצלם מריחת תנועה במהירות תריס איטית צריך מעט אור

מריחת תנועה של אוטובוס. תמונה של נטע גבאי מקורס צילום למתחילים בראשון לציון
צילום- נטע גבאי, קורס צילום למתחילים בראשון לציון

פאנינג

פאנינג זו טכניקה ממש מגניבה עם תוצאות מרהיבות. צילום בפאנינג משלב בין צילום במהירות תריס יחסית איטית לתזוזת מצלמה ביחד עם האובייקט הנע.  מהירות התריס נעה בין 1/50(רכב נוסע) ל-1/15 (אדם הולך). לוקח קצת זמן עד שזה מצליח, וכדאי להתביית על גופים שנעים במהירות דומה, אחרת נקבל תוצאה שונה בכל צילום.

תזוזת המצלמה ביחד עם מהירות תריס איטית תמרח את הרקע אבל תשאיר את הגוף שזז יחסית חד.

צילום-תנועה-בפאנינג-של-שני-ברשישת-מקורס-צילום-בירושלים
צילום- שני ברשישת, קורס צילום בירושלים